Hizmetlerimiz

Elektormanyetik Alan
Anasayfa  →  Hizmetlerimiz  →  Elektormanyetik Alan


Elektormanyetik Alan


Ema görülmeyen tehlikedir.İnsan vücuduna etkisi SAR olarak açıklanır.
SAR nedir? SAR değeri önemli midir?
Elektromanyetik spektrumda 10kHz – 300 GHz frekans aralığında çalışan sistemlere örnek olarak; radyo, televizyon ve telsiz sistemleri, radar sistemleri, uydu haberleşme sistemleri, mikrodalga fırınlar, tıpta ve sanayide RF frekansında çalışan sistemler ve GSM haberleşme sistemleri verilmektedir. Söz konusu sistemlerin yarattığı elektromanyetik radyasyonun canlı doku ile etkileşiminin ölçüsü olarak “özgül soğurma hızı (SAR)” tanımlanmaktadır. SAR dokularda soğurulan ve ısıya dönüşen güçle ilgilidir. İnsan hayatı için önemli olan bu SAR değerini belirten uyarıcı bir unsurun cihazlar üzerinde olmaması bir soru işaretidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen Elektromanyetik Alan Projesi'nde cep telefonu SAR değerleri için en fazla 0.1 W/kg SAR değeri önerilmektedir. Ancak ülkemizde satılan cep telefonlarının SAR değerleri 0.1 ile 1.11 arasında değişmektedir.İnsan hayatı için önemli olan bu SAR değerini belirten uyarıcı bir unsurun cihazlar üzerinde olmaması bir soru işaretidir.

Vücut ısısında artışa neden olması sonucu iç organlarda hasar meydana gelir. Avrupa'da araştırmalar son zamanlarda hız kazanmıştır. Günlük hayatta en sık tartışılan kaynaklar cep telefonları. telsiz telefonlar,yazıcı, fax, fotokopi makinaları, ups odaları ve datacenterlar yaptığımız ölçümlerde karşımıza çıkan en önemli kaynaklardır.
Ölçümlerimizi Alman üretimi Aaronia Spectran NF 5035 ve Spectran NF 6065 cihazları ve donanımları ile ortam taramasıyapılarakmaruziyet değeri en yüksek olan cihaz incelenir. Bunun dışında özel olarak istenen bir frekans bandı yada cihaz var ise talepte bulunabilirsiniz.
TS EN 50413 standardına göre 0-100 kHz düşük frekans 100 kHz-6GHz arası ise yüksek frekans olarak kabul edilir. Düşük frekanslar için isteğe bağlı olarak Elektrik alanda incelemekteyiz.

Teklif İsteyin