Hizmetlerimiz

El Kol Titreşim Maruziyeti
Anasayfa  →  Hizmetlerimiz  →  El Kol Titreşim Maruziyeti


El-Kol Titreşim Maruziyeti


İnsan titreşimi, titreşen yüzeyler ile direk temasın bir sonucu olarak kişi tarafından hissedilen titreşim olarak tanımlanır. Bu yüzeyler; bir binanın zemini, bir aracın koltuğu veya güçle çalıştırılan bir aletin tutamak kısmı olabilir. Titreşimin direk insan vücudu üzerine etkileri oldukça ciddi olabilir. Bazı durumlarda, belli titreşim frekans ve seviyelerine maruziyet, iç organlar üzerinde kalıcı hasarlar verebilir. Titreşim, konforsuzluk hissine, iş veriminde düşüşe veya fiziksel hasara neden olabilir. Kişilerin maruz kaldığı titreşimin güvenli seviyelerini belirlemek ve değerlendirmek için titreşim ölçüm ve analizleri gereklidir.

Enerji ile çalışan aletlerden yayılan, parmaklardan veya elin avuçlarından vücuda giren mekanik enerjiye el-kol titreşimi denir. Operatörü el-kol titreşimine maruz bırakan ve enerji ile çalışan aletler bir çok endüstri alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. El-kol titreşim maruziyeti üretim, taşçılık, maden, inşaat, tarım ve ormancılık alanlarında elle kullanılan, enerji ile çalışan aletlerden kaynaklanabilir.
En yaygın olarak kullanılan titreşim kaynakları forklift, transpalet ve testeredir. Titreşimin zararlı etkilerinden kaynaklanan semptromlar şu durumları içerir;
-damarsal hastalıklar
-kemik ve eklem hastalıkları
-kas hastalıkları
-diğer hastalıklar (tüm vücut, merkezi sinir sistemi)


Teklif İsteyin